Kod Konami!

Drugi sekret Expij.pl

Asteroids – gra komputerowa stworzona przez firmę Atari, wypuszczona została w roku 1979 na automaty arcade oraz konsolę Atari 2600. W roku 1981 została wydana na komputer Atari 800. Firma Atari wydała jeszcze oficjalne wersje na konsole Atari 5200 (w 1983) i Atari 7800 oraz na komputery Acorn BBC Micro (w 1984) i Atari ST (w 1987 pod tytułem Asteroids Deluxe).

Powstały także licencyjne lub stworzone przez niezależnych programistów wersje tej gry na następujące platformy: Apple II, ZX Spectrum, Commodore Amiga, Sharp X68000, PC-DOS, Nintendo Game Boy, Game Boy Advance, Sony PlayStation, Nintendo 64 i wciąż powstają nowe gry pod tym tytułem, głównie jako amatorskie produkcje we Flash’u umieszczane w Internecie jako gry online.

Gra polega na kierowaniu pojazdem kosmicznym i unikaniu zderzenia z asteroidami. Strzelając do nich, można uzyskać punkty. Trafione skały kilka razy rozbijają się na 2–3 coraz mniejsze i szybciej poruszające się części. Po zestrzeleniu wszystkich przechodzi się do następnych poziomów, w których ilość asteroid jest za każdym razem większa. Co pewien czas pojawia się obcy statek kosmiczny, którego trafienie nagradzane jest dużą ilością punktów.

Oryginalny kabinet arcade wyposażony jest w 5 przycisków. Dwa służą do obrotu statku w lewo i prawo, jeden do strzelania, jeden powoduje ruch pojazdu i jeden teleportuje statek w inne miejsce ekranu (hyperspace), monitor jest monochromatyczny, a grafika wektorowa. Konwersje na komputery i konsole mają najczęściej kolorową grafikę rastrową, z wyjątkiem niekomercyjnych wersji na ZX Spectrum (1985) i Amiga (1991), gdzie zachowano największą zgodność graficzną z oryginałem. Wydanie na Game Boy Advance (2005) oferuje wybór między grafiką rastrową i wektorową.

Wikipedia

Wskazówka:

a2