E3 2019 już za nami, opadł ostatni kurz a memy z Keanu Reevesem zdominowały polski internet. Nie będę się rozpisywać o Disgaea Complete+, potopie gier z Final Fantasy i Dragon Quest w tytułach – wszyscy pewnie przyjęli te zapowiedzi do wiadomości a nawet zdążyli złożyć preordery na kilka pozycji. Okazuje się, że dla maniaków japońskich gier przewidziano jeszcze kilka niespodzianek, o których nie było aż tak głośno, a jednak je zaprezentowano! Co stanie się grywalne dla konsolowego, zachodniego fana animu? Wyciągnijmy visual novelki na światło dzienne!

WORLD END ECONOMiCA (PS4, PSV, Switch)

Przygodowe visual novel wprost od Sekai Games. Fanów m&a do tej gry zapewne przyciągną znane nazwiska. Scenariusz napisał Isuna Hasekura, autor hitowej light novel Spice & Wolf a muzykę do teaserów skomponowali Kishida Kyoudan i The Akeboshi Rocket, odpowiedzialni za ścieżki dźwiękowe do Highschool of the Dead i Strike the Blood. Jak można się domyślić, Hasekura przygotował kolejną historię, w której głównym motywem jest handel. Tym razem jednak rzecz dzieje się 16 lat po kolonizacji księżyca, gdzie protagonista Haru ma dość robotniczego życia i próbuje zbić fortunę obracając akcjami na tamtejszej giełdzie. Jak to w visual novel bywa, najważniejsza jest fabuła, a do odkrycia czeka kilka możliwych zakończeń. Tytuł przygotowany na konsole obejmie wszystkie odcinki gry dostępne obecnie tylko na platformie Steam. Premiera na zimę 2019.

Narcissu: Lumiere Eternelle Edition (PS4, Switch)

Pełna kolekcja wszystkich gier z franczyzy Narcissu. Tym razem nie będzie lekko i przyjemnie – tytuł zawiera historie osób śmiertelnie chorych. Będziemy śledzić opowieści o życiu, śmierci, relacjach między ludźmi którzy żyją a tymi, którzy umierają i zastanawiać się nad głębszym sensem egzystencji. Reedycja tytułu z 2005 na PC będzie dostępna zimą 2019.

Root Double: Before Crime * After Days (Switch)

Kolejna visual novel type science fiction. Akcja gry rozpoczyna się w 2030 roku, w Rokumei City – jest ono połączeniem ośrodka badawczego i miasta. W ośrodku badań jądrowych LABO dochodzi do kilku zagadkowych eksplozji i podczas interwencji patrolu Sirius topi się reaktor. Ludzie wraz z ekipą ratunkową zostają uwięzieni w środku: rozpoczyna się pościg z czasem. Dookoła czai się zabójcze promieniowanie i brakuje leków antyradiacyjnych. Root Double posiada dwa alternatywne scenariusze – gracz wybierze między ratowaniem swoich przyjaciół z pułapki lub sam zostanie uratowany znajdując się w samym środku tragicznych wydarzeń. Pierwotnie gra miała premierę w 2012, wersja na Switch ukaże się pod koniec bieżącego roku.

Heart of the Woods (Switch)

Heart of the Woods to coś nieco świeższego – gra z datą wydania w 2019 roku na PC. Opowieść o zjawiskach paranormalnych i miłości dwóch dziewczyn brzmi nieco oryginalnie i tak też jest. Maddie Raines ma dosyć pracy jako menedżer paranormalnego kanału vlog swojej przyjaciółki Tary i chciałaby zacząć żyć samodzielnie. Zgadza się jednak na ostatnią podróż do wioski Eysenfeld, gdzie zostaje im przedstawiony duch młodej kobiety – Abigail. Maddie dowiaduje się coraz więcej o jej życiu i śmierci, stopniowo zdaje sobie sprawę, że należy przełamać klątwę od wieków krążącą nad wioską. Tytuł na tle innych zdecydowanie wyróżnia się artami i kreacją postaci. Zagramy już w pierwszym kwartale 2020.

fault milestone one (PS4, PSV, Switch)

Kinetyczna visual novel – w tym przypadku więcej będziemy czytać niż grać. fault milestone one to pierwsza część cyklu fault i koncentrować się będzie wokół strażniczki Ritony, który za pomocą magii ucieka z królestwa Rughzenhaide po ataku najemników. Wraz z księżniczką Selphine dotrą do obcego im kraju i spróbują wrócić do domu. Przygodę rozpoczniemy jesienią 2019. Druga część serii jest już dostępna na Steamie, jednak nam pewnie przyjdzie jeszcze trochę poczekać.